Dost často se mi stává, že dívka, která i by měla zájem o focení váhá, neboť má představu, že jakmile půjde do ateliéru, tak se bude muset svléknout. Mezi fotografem a modelkou musí být při fotografování určitá důvěra, pohoda a příjemná atmosféra. To platí nejen při focení portrétů, ale při vzniku jakýchkoliv fotografií. Focení je velmi krásná tvůrčí činnost, ale současně i velmi náročná a to jak na fotografa, tak i na modelku, takže není myslitelné, aby vznikly pěkné fotky, když je modelka vmanipulována někam, kde se necítí dobře. To platí hlavně o nahotě. Pokud budete mít zájem o fotografování aktů, budu s tím souhlasit, ale rozhodně Vás do toho nebudu nutit, neboť z výše uvedených důvodů vím, že by žádné hezké, přirozené fotky nevznikly. Samozřejmě toto neplatí pro profesionální modelky, které s nahotou problém nemají, ale u všech ostatních je to velmi delikátní rozhodnutí a fotograf musí přání modelky respektovat a ctít.

Tento návod na focení aktů jsem našel na internetu a jelikož se mi zdá vyčerpávající, po menším zkrácení a úpravě si jej dovoluji použít:

Základní rady, jak na umělecký akt…

Při focení uměleckého aktu doporučuji, aby model, který chcete fotografovat, se co nejdříve svlékl. Ne, opravdu nejde o voyeurismus či nedočkavost, ale zatímco se budete připravovat a dolaďovat prostředí čí dohadovat nad pózami, zkoušet osvětlení a probírat detaily, kůže bude mít dostatek času vyrovnat se s otlaky spodního prádla, ponožek, pásku či podprsenky. V uměleckém aktu dokonce doporučuji dohodnout se předem s modelem na výběru vhodného oblečení, které tyto otlaky nevytváří. Totéž platí i pro šperky, pokud ovšem nejsou na výsledném snímku záměrem. Nezřídka nevhodný šperk zkazí jinak povedenou fotku, o otlacích na kůži nemluvě.

Měli byste brát v potaz také to, že fotografovi nejde o to, aby se ukájel pohledem na vaše nahé tělo, ale především, je to dosti náročná práce, při které se zapotí nejenom fotograf, ale občas i modelka. Hledáním poloh a dolaďováním detailů naskočí na fotografově čele nejedna krůpěj potu. Nejdůležitější na celém focení je komunikace mezi modelkou a fotografem, a tak část koncentrace při práci je vytvořit atmosféru bez napětí a nedůvěry. Při vlastním focení se pak koncentrace „mužského“ pozorování ženského těla zcela vytratí a muž fotograf se pak soustředí jenom na výslednou fotografii, která má vzniknout. Fotograf sleduje, zda výslednou fotku nezkazí např. špinavé prostěradlo, nevhodné pozadí za modelkou či nevhodná a příliš nepřirozená póza modelky, a na prohlížení modelčina okouzlujícího těla nemá čas. Já osobně fotím zcela sám. Nemám rád v místnosti, kde pracuji někoho dalšího krom sebe a modelky. Dotyčný člověk by na mě působil jako rušivý element a já se nemohu soustředit na svou práci. Fotograf na modelku nesahá, nebo jen s jejím souhlasem a to velice zřídka, protože to může být oběma nepříjemné.

Je zcela nezbytné, abyste byla pevně rozhodnutá, než přijdete na samotné fotografování, co chcete fotit a co všechno chcete světu ukázat. Berte v potaz, že vaše fotografie mohou zůstat na několik let na očích veřejnosti a jen potom velice obtížné vzít cokoliv zpět.

GLAMOUR jako glamour bývají označovány fotografie,kde se zvýrazňuje krása ženského těla, kdy modelka působí sexy, svůdně. Může být oblečena či nikoliv, z lehkostí může být vidět ňadro, které vykukuje z pod oblečení, nebo je přitisknuté k nějaké věci (postel, strom, auto atpod.), ale nikdy nebývá vidět rozkrok!!

UMĚLECKÝ AKT, ART NUDE tomto případě většinou není vidět tvář, ale může také být zastíněna a zůstáváte tak v naprosté anonymitě. Takovéto fotografie jsou klasifikovány jako umělecké dílo a jsou nabídnuty k prodeji v galeriích. Je to fotografií umělecký zobrazeno lidské tělo a bývá foceno černobíle nebo sephia (odstín hnědé barvy) COLECTION AKT, EROTICKÝ AKT zde je do tváře vidět, ale fotí se převážně horní partie těla, tzn. prsa, obličej, pokud se fotí celá postava tak dolní část těla není viditelná a nebo je zakryta nějakým předmětem. Je tomu stejně jako u uměleckého aktu, jenom s tím rozdílem, že se fotí s více světlem a na barevnou formu fotografie. MET-ART, PLAYBOY styl kde se fotí vše a nic nezůstáva zakryto, avšak vše je decentní a přirozené, nebudeme po vás chtít, aby jste se obnažovala a ani jinak nabízela zakoutí svého těla. TOTO JE AKT, NIKOLIV PORNO!!

MODEL RELEASE je smlouva mezi modelkou a fotografem, je v ní zakotvena odměna pro modelku a následně jak se fotografie budou presentovat, kde všude mohou být použity a také zde bývá datum od kdy a do kdy budou fotografie publikovány na webu atpod. Vzor smlouvy zasílám modelkám mailem.

Pár zásad dobré spolupráce: na domluvené focení přijďte, je zcela nevhodné zrušit domluvenou schůzku pár hodin před fotografováním, neboť fotograf Vám věnoval spoustu času, který mohl věnovat jiné modelce, která o to bude mít větší zájem, ani Vám by se nelíbilo kdyby fotograf pár hodin před dohodnutou schůzkou zrušil focení. autorem je vždy fotograf, tak jako tomu je u sochy, filmu, obrazu, hudby atpod. je autorem umělec, který dílo vytváří a nikoliv model, který postojí jenom pro inspiraci čí představu. Ve většině případů dostává modelka své fotografie, avšak je smí použít jenom pro svou presentaci. přečtěte si pozorně smlouvu, smlouva nebo-li MODEL RELEASE je smlouva mezi modelkou a fotografem a je v ní zakotveno jak se fotografie budou presentovat, kde všude mohou být použity a také zde bývá datum od kdy a do kdy budou fotografie publikovány na webu atpod.